Plakat Elbląg 22 marca„Walki Armii Czerwonej w delcie Wisły (styczeń-maj 1945)” to nowa książka Tomasza Glinieckiego, którą autor zaprezentuje czytelnikom. Spotkanie odbędzie się w piątek, 22 marca 2019 r., w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Rozpoczęcie o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Prezentacja książki połączona będzie z popularnonaukowym wykładem jej autora o znaczeniu Elbląga podczas walk o Żuławy w 1945 r.

Na spotkanie zapraszają organizatorzy: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Wydawnictwo Region z Gdyni. Podczas wieczoru można będzie nabyć książki w promocyjnej cenie. Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna mieści się w Elblągu na Starym Mieście, przy ul. Św. Ducha 25.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podjęte przed kilku laty badania dotyczące historii Żuław na przełomie wojny i powojnia doprowadziły do nowego opisania czasu zmian, poczynając od reinterpretacji zdarzeń i ich konsekwencji. Przy ponownym, a zarazem rozszerzonym definiowaniu punktu zwrotnego w dziejach regionu założono, że cechować go powinna różnorodność spojrzeń, pozwalająca na poznanie odmienności pamięci i rozbieżnej historiografii, szczególnie w ujęciach narodowych – Polaków i Niemców, ale też Rosjan. Tak narodził się projekt „Żuławy w 1945 roku”, realizowany w latach 2013–2018 i mający oparcie w instytucjach muzealnych Pomorza. Dyskusja doprowadziła do cyklu konferencji naukowych, w których uczestniczyła część środowiska akademickiego regionu, przedstawiciele muzeów, archiwów i instytucji pamięci oraz pasjonaci przeszłości. Inicjatywa Muzeum Zamkowego w Malborku i Muzeum Stutthof w Sztutowie została silnie wsparta przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przynosząc też serię książek. Dr Tomasz Gliniecki, elblążanin, uczestnik tego projektu, postanowił szerzej przedstawić militarną obecność Armii Czerwonej na Żuławach w oddzielnej publikacji, prezentując starcia z Niemcami zarówno z perspektywy jednostek wojskowych, jak i pojedynczych żołnierzy. Efektem są prezentowane „Walki Armii Czerwonej w delcie Wisły (styczeń-maj 1945)”.