Zdjęcie lener sienkiewiczowski21 czerwca – na Placu Katedralnym - odbyło się "Spotkanie plenerowe z Sienkiewiczem". Uczestników wydarzenia, nieodpłatnie, na Plac Słowiański dowiozły „Elbląskie Tramwaje”. Uczniowie i nauczyciele w asyście uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu przeszli na plac przed elbląską Katedrą, gdzie odbył się happening czytelniczy. Tam czekało szereg atrakcji: quizy, łamigłówki i gry zręcznościowe - wszystkie związane z twórczością Sienkiewicza.

 

Zajęcia prowadziły nauczycielki bibliotekarki z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu wraz z barwną grupa Aktywnych Seniorek Wolontariuszek, Stowarzyszenie Kuźnia Pruska z Pasłęka, Stowarzyszenie IWA. Byli z nami: G. Kluge - dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, H. Uźluk - dyrektor Elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, K. Murawska - sekretarz Gminy Elbląg, Maria Leszczyńska - inspektor z Departament Edukacji i Sportu UM Elbląg, S. Pańczuk - prezes Stowarzyszenia LGD Łączy nas Kanał Elbląski.

W tłumie można było dostrzec osoby przebrane za bohaterów sienkiewiczowskich: był m.in. Janko Muzykant (nawet kilku) Staś i Nel, Bohun, Neron (dwaj), Popea, Pomponia Grecyna, Ligia, Horpyna, Franciszka Kulwiecówna, latarnik Skawiński, sachem z plemienia Czarnych Węży, Danusia (kilka), Marynia Połaniecka liczni krzyżacy, rycerze i mieszczki.

Letnia scena przed Katedrą we wtorkowe słoneczne przedpołudnie należała do Sienkiewicza.

 • Spotkanie otworzył monolog w wykonaniu Piotra Imiołczyka (nauczyciela ZSZ nr 1 w Elblągu), który wcielił się w Zagłobę - rozweselając młodszych i starszych uczestników wydarzenia.
 • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Elbląga oraz Zespołu Szkół z Gronowa Elbląskiego odegrali mini przedstawienia popularyzujące dorobek Henryka Sienkiewicza.
 • Młodzież z Gimnazjum nr 3 i II LO w Elblągu wymachiwała planszami zachęcając do czytania słowami Sienkiewicza.
 • Uczniowie z Zespołu Szkół w Nowakowie pięknym śpiewem przenieśli zebranych w sienkiewiczowskie klimaty - rodem z trylogii. Kolorytu wydarzeniu dodała muzyka z ekranizacji dzieł H. Sienkiewicza.
 • Do konkursu na stylizacje nawiązujące do sienkiewiczowskich bohaterów przystąpiło 17 osób. Wśród laureatów wybranych głosami publiczności byli uczniowie: SP nr 8 w Elblągu, ZS w Nowakowie, ZS w Gronowie Elbląskim, SOSW nr 2 w Elblągu.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 28 września o godz. 17.00 w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu podczas uroczystego podsumowania projektu.

Happening był jednym z działań projektu "Sienkiewiczowskie inspiracje" realizowanego przez Nieformalną grupę Aktywne Nauczycielki Bibliotekarki w partnerstwie z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną w Elblągu, Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym, Stowarzyszeniem IWA Integracja-Współpraca-Aktywność przy wsparciu finansowym: Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie, Wójta Gminy Elbląg, Pracowni Projektowej ADB, Piotra Imiołczyka.

Oprócz wyżej wymienionych szkół w happeningu czytelniczym wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu, SP nr 16 w Elblągu, SP w Pilonie, SP w Węzinie, ZS w Gronowie Górnym, SP nr 8 w Elblągu.

Organizatorzy ufają, że wspólna zabawa w plenerze pokazała różne oblicza spotkań z klasycznym tekstem literackim i pozwoliła na nowo odkryć literaturę przygodową Henryka Sienkiewicza.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom i sympatykom projektu "Sienkiewiczowskie inspiracje":

 • pracownikom Gminy Elbląg,
 • członkom Stowarzyszenia IWA,
 • Teatrowi im. A. Sewruka w Elblągu,
 • Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu,
 • Szkole Policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu,
 • Warsztatom Terapii Zajęciowej we Władysławowie,
 • Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego w Elblągu,
 • Supermarketowi„Piotr i Paweł” w Elblągu,
 • Pośrednictwu Finansowo-Ubezpieczeniowemu K. Jaroch,
 • Stowarzyszeniu Kadyny.

Relację przygotowała Elżbieta Mieczkowska - Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.