Pomimo postępującego rozwoju technologicznego i społecznego, zagrożeniem dla nas wciąż pozostają liczne niebezpieczeństwa, wynikające z nierówności społecznych, biedy, bezrobocia. To z kolei doprowadza dość często do występowania innych patologii społecznych, czego niechlubnym przykładem może być przestępczość.
Przestępstwa kryminalne, rozboje, narkomania, przemoc sprawiają, że również służby porządkowe muszą wypracowywać nowe narzędzia i techniki, by przeciwstawić się zjawiskom łamania prawa. Dotyczy to też działań profilaktycznych i prewencyjnych wśród osób narażonych na wpływ niekorzystnych zjawisk kryminogennych.
Dlatego nauki penalne jak np. kryminologia, kryminalistyka, wiktymologia muszą przygotować przyszłych funkcjonariuszy policji, służby celnej, prawników, do zmieniającego się środowiska pracy.
W zestawieniu „Nauki penalne” zostały przygotowane pozycje skierowane do osób starających się zdobyć lub uzupełnić wiedzy na temat różnych aspektów przestępczości i kar oraz związanych z tym procedur prawnych.
Opracował: Borys Juhas