Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dziś w „Seriach na serio” książki dla ciekawych współczesnego i nowoczesnego świata autorstwa Bogusia Janiszewskiego.

Znajdziesz je w naszych zbiorach.

Sex. To nie jest książka o tym, o czym myślisz, tylko o czymś zupełnie innym. Nie będziemy nią gorszyć, tylko edukować, odpowiadając na różne pytania dotyczące płci. Na przykład takie: Czy da się żyć bez rozmnażania? Skąd się wziął wynalazek płci i jak życie dawało sobie radę bez niego przez 2 miliardy lat? Jak to jest mieć na raz 3 miliony dzieci, skoro nam, ludziom, z jednym bywa trudno? Ile w końcu jest płci? Dwie czy więcej? I co ma wspólnego płeć z cebulą? Czy orientacji płciowej można się nauczyć? Czy można umrzeć z miłości? (Opis pochodzi od wydawcy)

Śmieci. Tym razem autorzy pochylają się nad ważnym tematem degradacji natury. Zastanawiają się, dlaczego człowiek tak strasznie śmieci, produkuje tyle plastiku (zwłaszcza jednorazowego) i tak słabo radzi sobie z recyklingiem odpadów. Szukają odpowiedzi na pytania, co zrobić z zanieczyszczeniem wody, powietrza i gleby oraz jak powstrzymać eksploatację i niszczenie ekosystemów, by nasza Ziemia przetrwała. (Opis pochodzi od wydawcy)

Świat do remontu. Nie mamy planety zastępczej, a na tej, na której mieszkamy, sporo się popsuło. Jakie jest wyjście? Trzeba zrobić remont, i to generalny. Dowiedz się, co wymaga pilnej naprawy i jakie są na to plany i pomysły. Kto zepsuł świat i czemu to znowu robota ludzi? Jaki jest najgłupszy wynalazek człowieka? Czy bieda może przytrafić się również bogatym? Jak wyrównać nierówności? Dlaczego budowanie idzie wolno, a niszczenie szybko? Co jest fajnego w chodzeniu do szkoły? Po co ludziom organizacje? (Opis pochodzi od wydawcy)

Emocje. Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak to się dzieje, że czasem rozpiera ich szczęście, a czasem ogarnia smutek i jak rozszyfrować swoje inne emocje, od 8 do 113 lat. Czy potrzebujemy emocji i czemu tak bardzo? Co nami steruje – serce czy rozum? Do czego przydaje się lęk i złość? Czy można być szczęśliwym bez przerwy? Dlaczego emocje czasem ponoszą? Ile gwiazdek ma „projekt człowiek” i dlaczego tak mało? (Opis pochodzi od wydawcy)

Mózg. Najbardziej skomplikowany obiekt we wszechświecie – mózg – oraz procesy, które w nim zachodzą, omówione w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat). Skąd się wzięło myślenie i czy nam się opłaciło? Czy myślenie ma swoje granice? Kiedy nasz mózg nie daje rady, a kiedy działa znakomicie? Dlaczego tak często myślimy na skróty? Twój mózg a ty – kto tu właściwe rządzi? Dlaczego nastolatki myślą inaczej? Sztuczna inteligencja – nowy przyjaciel czy groźny wróg? Humor i ilustracje, które zapadają w pamięć. (Opis pochodzi od wydawcy)

Klimat. Książka porusza zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym. Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie i czego życie potrzebuje do życia. Dowiadujemy się, skąd się bierze tlen, a skąd dwutlenek węgla; co to jest atmosfera, co się aktualnie z nią dzieje oraz czy człowiek zawsze tak mieszał w naturze. Poznajemy sposoby, w jaki pozyskuje się energię (węgiel, ropa), oraz skutki zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Przeczytamy o nowych pomysłach na produkcję energii i o tym, które z nich dają efekty. Sprawdzimy także, co z kryzysem robią państwa i organizacje międzynarodowe, a co może zrobić każdy z nas. (Opis pochodzi od wydawcy)

Bóg. Człowiek od zawsze rozkminiał temat siły wyższej. Zastanawiał się, skąd się wziął na ziemi, co się z nim stanie po śmierci i kto o tym wszystkim decyduje. Z tych rozkmin na przestrzeni dziejów powstały rozmaite systemy religijne – bardzo odmienne, ale niekiedy zastanawiająco podobne. To książka dla wszystkich rozkminiających – wierzących i niewierzących, wątpiących i poszukujących. Znajdziecie w niej próby odpowiedzi na pytania: Po co ludziom wiara i jak sobie radzą ateiści? Do czego przydają się religie? Skąd przyszedł bóg i gdzie jest teraz? Czy bogowie żyją wiecznie i czemu tak krótko? Jak to jest być prorokiem? Czy wiara i nauka kiedyś się pogodzą? Gdzie się podziały boginie? (Opis pochodzi od wydawcy)

Ekonomia. Zdecydowanie wyjątkowa książka dla każdego (od 10 do 113 lat). Skąd się biorą pieniądze, jak zarobić, ale się za bardzo nie narobić, co się opłaca, a co nie, gdzie kupić taniej, jak ratować sytuację, kiedy w skarbonce albo w portfelu widać dno. Po co Ci ekonomia?! Przekonaj się. (Opis pochodzi od wydawcy)

Polityka. Nie ma zbyt skomplikowanych tematów dla młodego czytelnika. Prosty język, humor i wyjątkowe ilustracje sprawiają, że z pozoru trudne polityczne sprawy stają się zrozumiałe dla wszystkich (od 9 do 113 lat). Po co jest władza i jak ją zdobyć? Czy demokracja to najlepszy sposób na rządzenie? Do czego potrzebne jest państwo? Skąd państwo bierze pieniądze, czemu zawsze ode mnie i dlaczego aż tyle? Dlaczego politycy przepadają za kiełbasą wyborczą i czy można się nią przejeść? Przed czym chroni Konstytucja i dlaczego jest taka ważna? Jak zorganizować demonstrację albo zrobić małą rewolucję? (Opis pochodzi od wydawcy)

Kosmos. Fascynująca historia kosmosu i planet, czarnych dziur, ciemnej materii i czerwonych karłów, opowiedziana w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat). 14 miliardów 820 milionów lat temu. Nicość. Nicość, o której nie wiemy nic. Nicość, która jest Niczym. Nicość absolutna. Nagle, z nieznanych nam przyczyn Nicość zaczyna zmieniać się w Coś. Czy następuje jakiś wybuch?, rozbłysk?, huk?. Nie, to raczej Wielkie Gorące Szybkie Puff. Narodził się Wszechświat. Powstała przestrzeń, czas, energia. Pojawiła się masa i atomy, potem pierwsze gwiazdy. Tworzą się galaktyki, w tym Droga Mleczna, Układ Słoneczny i nasza Ziemia. (Opis pochodzi od wydawcy)

Sztuczna inteligencja. Skąd się wzięła idea tworzenia myślących maszyn? Jaką technologią obecnie dysponujemy? Czym się różnią roboty od zwykłych maszyn? Co to jest sztuczna inteligencja i do czego może się przydać? Czym nasz proces uczenia się różni od uczenia maszyn? Galeria robotów i aplikacji. Wizja przyszłości: jak będzie wyglądała rola człowieka w nowej rzeczywistości; co się stanie, gdy maszyny zyskają świadomość? Czy inteligencja sztuczna jest lepsza? (Opis pochodzi od wydawcy)

Zapraszamy do wypożyczalni.

Książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Skip to content