Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W najnowszej odsłonie cyklu „Zasłuchani w książkach” przedstawiamy ponadczasową powieść szlachecko-awanturniczą z domieszką miłości, pojedynków i walki o honor w ogarniętej najazdem szwedzkim I Rzeczypospolitej.

Potop” to druga część pisanej ku pokrzepieniu serc „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Autor przenosi czytelnika w lata 1655–1657, pierwsze dwa lata potopu szwedzkiego. Główny bohater to Andrzej Kmicic, młody chorąży, warchoł i hulaka. Ma poślubić — zgodnie z testamentem jej dziadka — Aleksandrę Billewiczównę. Dziewczynie nie podoba się charakter narzeczonego oraz fakt, że Kmicic opowiada się za Radziwiłłami, popierającymi Szwedów. Pod zmienionym nazwiskiem próbuje zrehabilitować się w walce. Sienkiewicz znów usiłuje ukazać Polakom waleczność ich przodków, przypomnieć momenty w historii, które powinny pobudzać do patriotyzmu i niepoddawania się zaborcom. Fakty historyczne przeplatają się z fabularną fikcją, a postaci rzeczywiste z nierzeczywistymi.
„Potop” ukazywał się w odcinkach w „Czasie”, „Słowie” i „Kurierze Poznańskim” w latach 1884–1886. W wersji książkowej wydane po raz pierwszy w 1886 roku w Warszawie.

(Opis pochodzi ze strony Lubimyczytać)

Czyta: Marek Walczak

Zachęcamy do przeczytania – posłuchania.

Skip to content