Internet i urządzenia mobilne, zapewniają nam stały dostęp do informacji oraz stanowią nieodłączny komponent pracy zawodowej. Korzystamy z nich również w czasie wolnym, bo dostarczają nam rozrywkę, jak też dostęp do usług, bez których trudno nam funkcjonować na co dzień.
Co istotniejsze, dzisiaj wyrasta pokolenie młodych ludzi, którzy już od najmłodszych lat mieli do czynienia z takim modelem życia, gdzie standardem jest stały dostęp do Internetu i kreowanie wirtualnej społeczności. To powoduje, w skrajnych przypadkach, wyobcowanie i zanikanie podstawowych umiejętności społecznych, co sprawia że uzależnienia od wirtualnej rzeczywistości i technologii, przeistaczają się w nowe choroby cywilizacyjne.
W pierwszej części cyklu zestawień „Uzależnienia XXI wieku” zebraliśmy pozycje, przybliżające zagadnienie uzależnień cyfrowych i skutków, jakie to ze sobą niesie (implikuje).
Polecamy je uwadze zarówno nauczycieli, jak i rodziców, szukających niezbędnych informacji i metod zapobiegania współczesnym zagrożeniom oraz studentom przygotowującym prace dyplomowe z zakresu pedagogiki, czy też socjologii.
Zapraszamy do wypożyczalni i czytelni.
Link do kolekcji w katalogu: Uzależnienia cyfrowe
Opracował: Borys Juhas